Májusi programjaink

Májusi programjaink
05/04 - 05/25

2023. május 04. 18:00 - 2023. május 25. 19:00

05/04 - 05/25

2023. május 04. 18:00 - 2023. május 25. 19:00


Kedves India-baratok!

Csütörtökönként 18:00 órakor kezdődő előadásainkon most is szeretettel várjuk Önöket:

https://us06web.zoom.us/j/8204013068?pwd=bG4wU1dWaEhmc0c4bWJ5Y2tUcTg1UT09

Május  

4

Hitetlenek, többistenhívők, bálványimádók a 11. századi költészetben.

Szitár Kristóf , Doktorandusz, Université de Lausanne

Hitetlenség, bálványimádat és képrombolás a középkori költészetben

A képrombolás a napjainkig megosztó témakör. Az indiai iszlámhoz fűződő képrombolás gyökerei a 11. század hajnaláig nyúlnak vissza, amely időszakról gazdag irodalmi, történeti és művészeti forrásokkal bírunk. Hogyan írták le az Indiába érkező muszlimok a buddhisták, hinduk, zoroasztriánusok, keresztények, vagy manicheisták vallási szokásait? Miként alakult át idővel a „bálványimádók” szimbolikája az irodalmi alkotásokban? Milyen nyomai maradtak a középkori gondolkodók vallástudományi érdeklődésének, és mit tudhatunk meg belőlük? Hogyan viszonyultak egymáshoz a bálványimádók és az eretnek csoportok tagjai? Valóban kitörölték az vallásos és történeti emlékezetből az elpusztított, megrongált műtárgyakat, vagy épp újból a figyelem középpontjába helyezték azokat?  

Az előadás a rombolás művészetének és a művészet rombolásának a logikáját tárja fel a fenti kérdések mentén.

 

11

Fűékszerektől a gyémánt nyakékig: fejezetek India ékszer – történetéből

Somi Panni

Az indiai ékszerek gyönyörűek, de ez a legkevésbé fontos funkciójuk. Mindnek van jelentése, története, betekintést engednek a különféle indiai közösségek szokásaiba, hiedelmeibe történelmébe… az előadás keretében megnézzük mit árulnak el magukról…

From grass ornaments to the diamond necklace: Chapters from the history of Indian jewellery

Indian jewels are beautiful but that is their least important feature. They all have meanings and stories talking about customs, beliefs and history… let’s interrogate a few of them… 

 

18 Megtartani vagy visszaadni? A dél-ázsiai műtárgyak vitatott sorsa a brit múzeumokban

Jakab Eszter, indológus

Ha az ember Londonba látogat, akkor a Big Ben és a Buckingham-palota mellett még számos más látnivaló is várja, például a világ egyik leggazdagabb dél-ázsiai gyűjteménye az ingyenesen látogatható British, illetve Victoria & Albert Múzeumban. De miért és hogyan kerültek oda ezek a műtárgyak? Ott van-e a helyük? Milyen érvek szólnak az ottlétük mellett és ellen? Hogyan befolyásolják ezek a kiállítások a dél-ázsiai történelemről és művészetről alkotott képünket? Az előadás azon túl, hogy betekintést nyújt az említettmúzeumok legkiemelkedőbb alkotásaiba, ezekre a kérdésekre keresi a sokszor közel sem egyértelmű válaszokat.

 

25 India és a perzsa női költészet

Szabó Eszter Melitta – MA-hallgató, Near & Middle Eastern Civilizations, University of Toronto

Az indo-perzsa költészetet ma már jelentős tudományos érdeklődés övezi, azonban az indo-perzsa női költészet ezidáig kevés figyelmet kapott. Hogy némiképp ellenpontozzuk ezt a tradíciót, az előadás fel szeretné hívni a figyelmet a perzsául író költőnők hosszú sorára, különös tekintettel az Indiában alkotó költőnőkre, illetve az indiai irodalomkritika szerepére a költészetük megőrzésében. Az előadásból továbbá megtudhatjuk, hogy milyen verseket írtak a perzsa hercegnők és prostituáltak a perzsa világ számos pontján a középkorban, vagy hogy hogyan értékelték ezeket a poétikai műveket az irodalmi kánont összeállító férfiak.