Courses on Indian culture in the autumn semester 2023

01. September 2023. - 22. December 2023.
ELTE BTK Indológia Tanszék
2023. September 01. - 2023. December 22.
ELTE BTK Indológia Tanszék
Az Indológia Tanszék által gondozott "India kultúrája" minorban a 2023/24-as tanév tavaszi félévében az alábbi kurzusokat hirdetjük meg. A kurzusok természetesen a minoron kívül, közismereti jelleggel is elvégezhetők. A megadott időpontokat és termeket illetően minden esetben ellenőrizzék a Neptun tanulmányi rendszert!
BBN-IKU-102 = BMVD-105:62 A szanszkrit nyelv alapjai
oktató: Ittzés Máté
időpont és helyszín: péntek 12:30–14:00; Ifjúsági ép. I. em. 101.
A kurzust azoknak ajánljuk, akik nem szeretnének értetlenül nézni egy társaságban, ha a szanszkrit nyelvre terelődik a szó, és tudni szeretnék, mit jelentenek például azok a magyar nyelvben is meghonosodott szanszkrit kifejezések és nevek, hogy "jóga", "Véda" vagy "Buddha", de nincs idejük vagy energiájuk arra, hogy több félévet vagy akár éveket töltsenek a nyelv megtanulásával. A félév során valóban közérthetően és érdekesen (és persze csak a szükséges részletességgel) áttekintjük ennek az ősi indiai nyelvnek a nyelvtanát, különleges és néha egészen meghökkentő jellegzetességeit, valamint történetének legfontosabb mozzanatait, és ennek révén a kurzus végére a hallgatók képessé válnak arra, hogy egyszerűbb szanszkrit szövegeket szótár és nyelvtankönyv, az órákon szószedet és nyelvtani összefoglalók segítségével akár önállóan is megfejtsenek.
BBN-IND-351:01 = BBN-IND-251 Ind kultúrtörténet (ókor és középkor)
oktató: Dezső Csaba
időpont és helyszín: szerda 15:45–17:15
Az óra bevezetést nyújt India rendkívül sokszínű kultúrtörténetébe a Kr.e. 3. évezredtől Kr. u. 1100-ig, az anyagi kultúrától kezdve a történelmen és társadalomtörténeten át a vallásokig (az eposzok és a puránák mítoszai, a Buddha és a Dzsina tanítása, néhány kulcsfogalom: dharma, karma, kasztrendszer, stb.). Szó esik még India „felfedezéséről” és az orientalisztika illetve az indológia kezdeteiről.
BBN-IND-304:22 = BBN-IKU-104:05 = BMVD-105:61 Humor a keleti kultúrákban
oktató: az Orientalisztikai Intézet oktatói
időpont és helyszín: csütörtök 16:00–17:30; F ép. fszt. 1. Kerényi terem
A korábbi, nagy sikerű ("Hangulatjavítók a keleti kultúrákban", "Párok a keleti kultúrákban" és "Háborúk és konfliktusok a keleti kultúrákban" című) alkalmak után az ELTE BTK Orientalisztikai Intézete ismét megszervezi immár hagyományosnak számító őszi félévi előadás-sorozatát. A csütörtökönként 4 órakor kezdődő előadások témája ezúttal a humor, a szatíra és a velük rokon jelenségek, éspedig a legkülönfélébb nézőpontokból: irodalmi, történelmi, kultúrtörténeti és vallástörténeti előadások egyaránt találhatók a színes palettán. Az előadók az intézet tanszékeinek oktatói és doktoranduszai.
BBN-IND-361:01 Modern indiai kultúra és társadalom 1.: Egyén és közösség
oktató: Sági Péter
időpont és helyszín: szerda 12:00–13:30; Ifjúsági ép. I. em. 101.
A kurzus óráin áttekintjük az indiai társadalom felépítését, a szövetségi állam nemzeti és regionális politikájának fő irányait, a dalitok és ádivászík helyzetét, a különböző településtípusok, a falvak, kis- és nagyvárosok társadalmának jellemzőit, a munkaerő áralmásával járó belső migráció témaköreit, továbbá a férfi és női szerepeket, a gyermekek, fiatalok és idősek helyét a családban és a mai társadalomban, a nők egyenjogúságát, az LMBT-jogok területén tapasztalható változásokat, az ország nyelvi és vallási sokszínűségét.
BBN-IND11-301 Az indiai nyelvek története
oktató: Ittzés Máté
időpont és helyszín: hétfő 10:00–11:30; Ifjúsági ép. I. em. 101.
India valóban soknyelvű ország: a 2011-es népszámlálás adatai szerint napjainkban több mint százhúsz nyelvet beszél legalább tízezer anyanyelvi beszélő, nem is szólva az ennél kisebb nyelvekről vagy a különféle regionális nyelvváltozatokról. Nem kevésbé izgalmas India nyelveinek rekonstruált őstörténete és nyelvemlékekkel dokumentált története sem, amelynek a kurzus az indoeurópai alapnyelvtől a középind nyelvek kialakulásáig terjedő szakaszát tekinti át.
BBN-IND11-311 = BBN-IND-315 Indiai országismeret
oktató: Sági Péter
időpont és helyszín: csütörtök 10:00–11:30
Az előadás során megismerkedünk India tagállamaival, a kontinensnyi országhoz kapcsolódó jellemző fogalmakkal, hagyományokkal és modernitással, India földrajzi és természeti adottságaival, valamint az indiai kultúrában elkalauzoló megannyi témakörrel, mint történelem, gazdaság, az indiai diaszpóra, népesség, neves tudósok, politika, étkezés, vallások, képzőművészet, világörökségi helyszínek, filmek, sport, ünnepek, zene és tánc, utazás és közlekedés, öltözködés és divat.
BBN-IND11-321:10 = BBN-IND-325:01 Dél-Ázsia régészete: Az Indus-civilizáció
oktató: Jeney Rita
időpont és helyszín: hétfő 16:00–17:30; D ép. fszt. 1.
Az Indus-civilizáció az indiai szubkontinens északnyugati részén a Kr.e. 3. évezredben virágzott, és jelentős kereskedelmi kapcsolatokat ápolt Mezopotámiával és a Perzsa-öböl vidékén élőkkel. Máig megfejtetlen írása miatt azonban India e korai civilizációjáról jóval kevesebbet tudunk, mint az ókori Közel-Keletről vagy Egyiptomról. Megismeréséhez elsősorban a régészet eszköztárára támaszkodhatunk. A kurzus lehetőséget nyújt arra, hogy a hallgatók megismerjék az Indus-völgyi civilizáció jellegzetes leletanyagát és azok interpretációs lehetőségeit. Bemutatásra kerülnek a legfontosabb elméletek a civilizáció eredetével, társadalomszerkezetével, termelési módjaival, kereskedelmével és ideológiájával kapcsolatban. A kurzus végén pedig olyan kérdésekről beszélünk, amelyek a mai napig vitatottak, és hatással vannak a modern Dél-Ázsiáról alkotott képünkre is.
BBN-BUD11-331:5 = BBN-IND-322:01... Hinduizmus
oktató: Dezső Csaba
időpont és helyszín: szerda 8:30–10:00; A ép. III. em. 329.
Az előadás célja a hindu vallási hagyományok átfogó bemutatása, történetük áttekintése a kezdetektől napjainkig, a hindu ritualisztika, teológia, narratív és devócionális hagyományok, illetve vallásfilozófiai irányzatok áttekintése. Néhány érintett téma: Mi a hinduizmus? A kezdetek: Indus civilizáció, védikus vallás. Lemondó hagyományok, jóga. Narratív tradíciók, korai vaisnavizmus. Bhakti tradíciók. Tantrikus saiva irányzatok. Istennőkultusz, sákta tradíciók. Hindu rítusok. Hindu teológia és filozófia. Modern hinduizmus.
BBN-IND11-341:07 = BBN-IND23-341:01... A szanszkrit eposzok világa
oktató: Száler Péter
időpont és helyszín: kedd 11:30–13:00; A ép. IV. em. 428.
A kurzus általános bevezetést kínál az óind eposzok, azaz a Mahábhárata és a Rámájana világába. Az órák egy-egy mítoszra épülnek, amelyek példáján keresztül a hallgatók a szövegek közös elemzése révén ismerhetik meg az eposzok, illetve az óind mitológia sajátosságait. Többek között olyan kérdésekre igyekszünk választ találni, hogy mitől gerjedt haragra Csatabárdos Ráma, volt-e lelkiismeretfurdalása Krisnának, üdvösebb-e vezekelni, mint áldozni.
BBN-BUD11-121.40... Korai buddhizmus – A Buddha alaptanításai
oktató: Ruzsa Ferenc
időpont és helyszín: hétfő 12:00–13:30; F ép. fszt. 1. Kerényi terem