Novemberi programjaink
2024. november 07. 18:00 - 2024. november 28. 19:00
2024. november 07. 18:00 - 2024. november 28. 19:00
Kedves India-barátok!
Novemberi programunk online folytatódik: A webes felületén a következő linken lehet bekapcsolódni (mobiltelefonon szükség lehet a Webex app telepítésére is):
MIndenkit szeretettel várunk csütörtökönként 18 órától!
November
7
Hogyan kell újságot olvasni? Indiai periodikák mint régi-új források
Szabó Eszter Melitta, indológus-iranista, Toronto University
Ahogy az elmúlt évtizedekben szinte minden bölcsészettudományi ágnak fontos elsődleges forrásává váltak a nyomtatott sajtótermékek, úgy az indológusok számára is számos új kutatási irányt nyitottak meg az indiai újságok és napilapok. Az előadás, miközben a címben említett egyszerű, de mégis összetett kérdésre keresi a választ, arra is rávilágít, hogyan formálják át vagy egészítik ki a különböző nyomtatott sajtótermékek az indiai modern történelmi és irodalmi narratívákat, valamint milyen szerepet játszottak a különféle tematikájú folyóiratok és gyakran populáris újságok a modern indiai szellemtörténet alakulásában.
14
Önkéntesek a fellegekben
Irimiás Balázs, építész, a Csoma Szobája Alapítvány Kuratóriumának elnöke, Építési Programvezetője
A Csoma Szobája Alapítvány 2008 óta dolgozik önkéntesekkel a himalájai Zanglában, ahol Kőrösi Csoma Sándor munkássága nyomán segíti a kultúrák közötti élmény-, tapasztalat- és tudástranszfert. Az alapítvány célja, hogy megőrizze a térség kulturális és építészeti örökségét, valamint támogassa a helyi lakosok életkörülményeinek javítását. Mindemellett rengeteg önkéntesünk életre szóló élményekkel gazdagodik egy kint töltött szezon után.
A Covid után idén először jutottunk ki a Himalájába, és Csoma zanglai tartózkodásának kerek 200. évfordulója kapcsán, figyelmünk ismét a Zanglai Palotára irányult. Elhelyeztünk egy méltó emléket az épületben, ami felhívja minden látogató figyelmét Csoma máig érvényes üzenetére.
Eddigi kalandjainkról, az idei szezonról, és távlati terveinkről láthatnak egy izgalmas prezentációt az Indiai Nagykövetség jóvoltából.
21
Ősi szimbólumok egy modern nemzet szolgálatában
Jakab Eszter, indológus
Hogyan és miért került az Asóka-kerék az indiai zászlóra, és miként lett az oroszlános oszlopfő India címerévé? Miért éppen buddhista szimbólumokhoz nyúltak az indiai nemzetépítés folyamatában, és hogyan illeszkedtek ezek az alakuló nemzeti identitáshoz? Miért nem hindu jelképeket választottak egy egyébként többségében hindu társadalomban, és mi lett a több száz évnyi muszlim művészeti örökséggel? Az előadás ezen és ehhez hasonló kérdéseken keresztül vizsgálja az indiai függetlenedés során használt szimbólumok jelentőségét a vallással szorosan összefonódó nemzeti identitáskeresés és -formálás folyamatában.
28
“Kőhalom állott, most vár…” - fizikai munka, lelki feltöltődés Zanglában — Képes élménybeszámoló
Berki Eszter, indológus
2024 nyarán önkéntesként vettem részt a Csoma Szobája Alapítvány munkájában Zanglában (Ladakh, India), ahol 200 évvel ezelőtt Kőrösi Csoma Sándor a tibeti-angol szótáron dolgozott. Az idei szezon a zanglai palota keleti falának helyrehozását/újjávarázsolását tűzte ki célul. Ennek a varázslatnak az első szakasza történt meg nyáron, helyi segítők és két magyar önkéntescsapat részvételével.
Túra a vad hegyek között, elképesztő tájak és utak; buddhista kolostorok, várromok; érintett és érintetlen természet; lassabb idő, nagyon szép emberek; új tapasztalatok, más perspektíva és motiváció; büszkeség, részt venni egy értelmes, és látványos eredményeket produkáló munkában - nagyon sok mindenből gyúródott össze az öt hét, de a legfontosabb talán annak a megélése, hogy közös erővel mi mindent lehet létrehozni.
Ennek a pár hétnek a történéseit és a ladakhi "álomvilágot" szeretném a fotóimon keresztül bemutatni az önkéntes szemszögéből.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!