Májusi programjaink
2024. május 02. - 2024. május 30.
Online
2024. május 02. - 2024. május 30.
Online
2
Az étkezés szemiotikája Indiában
Parmar-Bakos Bettina, indológus, kulturális antropológus
„…világszemlélet, amelynek talaja India” - Indiai inspirációk a magyar építészetben
Baldavári Eszter, művészettörténész-muzeológus,
a PPKE Történelemtudományi Doktori Iskola doktorandusza
16
Arcok Indiából: buddhista szerzetesek ábrázolásai a távol-keleti művészetben
Dr Mecsi Beatrix, ELTE, Koreai Tanszék
Kínában, Koreában és Japánban az indiai buddhista szerzetesek ábrázolásai gyakran a távol-keleti kulturális hatások által átformált, távol-keleties arcvonásokkal jelennek meg. Azonban bizonyos esetekben különös módon hangsúlyozzák indiai eredetű jellegüket, sötét bőrű, sokszor groteszk ábrázolásokon. Az előadás során néhány jellemző példán keresztül mutatom be, hogy hogyan és mikor kerülnek előtérbe ezek az indiai jellegzetességek, ezáltal is kapcsolatot teremtve a buddhizmus szülőhazájával, Indiával.
23
Az elefánt mozgásba lendült — India következő évtizedei
Dr Wilhelm Zoltán, PTK, Földrajzi és Földtudományi Intézet
A függetlenség kivívását követő évtizedek gazdasági stagnálását követően, az 1990-es évek gazdasági reformjainak bevezetése után, az indiai gazdaság mozgásba lendült. Kitart-e ez a lendület és milyen veszélyek leselkednek rá? Milyen társadalmi-gazdasági változásokon ment keresztül az ország és mi várható ebben a tekintetben a következő évtizedekben? Ezekre a kérdésekre keressük a választ az előadás során.
30
Falusi istenek és istennők Dél-Indiában
Válóczi Róbert, indológus
A hinduizmus mintegy 330 millió istent és istennőt tart számon, amelynek jelentős részét a falvakhoz és városokhoz kapcsolódó helyi istennők teszik ki. Míg Siva, Visnu és Déví az univerzum ügyeivel vannak elfoglalva, addig a falvak apró-cseprő ügyeit már nem ők, hanem helyi képviselőik felügyelik. Ezeket a helyhez, a falu földjéhez kötött, szeszélyes természetű istennőket rendszeres ajándékokkal kell kiengesztelni, különben kígyókat, himlőt, esetleg földrengést szabadítanak a falura. Az előadás során a dél-indiai falusi istennők eredete, természete és megjelenési formái kerülnek középpontba.
Június
6
Záróünnepélyünk az Amrita SHer-Gil Kulturális Központban, személyes részvétellel!