H

A, Á   B, Bh   Cs, Csh   D, Dh   Dzs, Dzsh   É   G, Gh   I, Í     K, Kh   M  N  Ó  P, Ph   R   S   Sz  T, Th  U, Ú   V   Felhasznált irodalom

Vissza a főoldalra

Hajagríva (Hayagrīva)

Démon, akit Krisna (Kṛṣṇa) a Naraka (Naraka) elleni hadjárata során ölt meg, miután végzett Niszundával (Nisunda). (Harivaṃśa 91.49*1056.10–91.50).

Hansza (Haṃsa)

Dzsarászandha (Jarāsaṃdha) minisztere és közeli barátja.

Hanszakúta (Haṃsakūṭa)

Himalája-beli hegycsúcs.

Hari (Hari)

Visnu (Viṣṇu) neve. A Harivansa (Harivaṃśa 32.1) utal rá, hogy az istenséget a Krita-jugában (Kṛta yuga) hívták így.

harinákrídana (hariṇākrīḍaṇa)

Gyermekjáték, amit Krisna (Kṛṣṇa) és Balaráma (Balarāma) a pásztorközösség többi gyermekével játszott (Harivaṃśa 58.9–22). V. Raghavan feltételezése szerint a játék résztvevői párokban, szarvasok szökdelését imitálva versenyeztek, majd a vesztes félnek a vállán kellett cipelni a győztest (Raghavan 1979: 231). A Harivansa (Harivaṃśa) leírása véleményem szerint a gyorsasági versenynél több fizikai kontaktusra enged következtetni, és inkább egyfajta kakasviadal-szerű játék rajzolódik ki. Ez alapján talán a játék a ma is nagy népszerűségnek örvendő kabaddí korai, párokban játszott változata lehetett.

Hariscsandra (Hariścandra)

A Nap nemzetségébe tartozó uralkodó, Trisanku (Triśaṅku) fia, az ő rádzsaszújája (rājasūya) eredményezte az Ádibaka-(Āḍibaka-)háborút, a királyságát, a feleségét és a fiát is Visvámitrának (Viśvāmitra) ajándékozta, majd halottégetőként élt (Mani 1975: 309).

Harjasva (Haryaśva)

Daksa (Dakṣa) fiai, akik Nárada (Nārada) miatt tűntek el (Harivaṃśa 3.6–17).

Hasztinápura/Hásztinapura (Hastināpura/Hāstinapura)

A Kauravák (Kaurava) fővárosa, a mai Uttar Pradés-(Uttar Pradeś-)beli Hasztinápurral (Hastināpur) azonosított település (Dey 1927: 236).

Héhaja/Haihaja (Hehaya/Haihaya)

A Jadutól (Yadu) származó nemzetség Héhajától (Hehaya) eredő ága. A történetek szerint Máhismatíban (Māhiṣmatī) uralkodtak, és gyakran kapcsolódott hozzájuk a „gonosz ksatriják (kṣatriya)” képe. A család legismertebb uralkodója a Parasuráma (Pāraśurāma, Csatabárdos Ráma) főellenségeként ismert Kártavírja Ardzsuna (Kārtavīrya Arjuna) volt.

Himálaja (Himālaya)

A Himalája hegység, illetve az azt megszemélyesítő istenség neve. A magyar nyelvbe a „hó hona” jelentésű szó tévesen Himalája alakban lett átvéve.

Hiranjáksa (Hiraṇyākṣa)

Kasjapa (Kaśyapa) és Diti (Diti) fia, Hiranjakasipu (Hiraṇyakaśipu) testvére, őt győzte le Visnu (Viṣṇu) vadkan (Varáha, Varāha) alakjában, miután a Földet a tenger alá rejtette.

Hiranjakasipu (Hiraṇyakaśipu)

Kasjapa (Kaśyapa) és Diti (Diti) fia, szörnyű erejű démon, akivel Visnu (Viṣṇu) emberoroszlán (Naraszinha, Narasiṃha) képében számolt le. A démon később a Mahábhárata- (Mahābhārata-) és a Harivansa-(Harivaṃśa-)beli események idején Sisupála (Śiśupāla) testében született a Földre.

Hiranjapura (Hiraṇyapura)

A démonok lakhelyeként számontartott város.

hótr (hotṛ)

A védikus áldozatokat végző papok egyike, a tevékenységét hagyományosan a Rigvédához (Ṛgveda) kötik. A feladata az istenek meghívása az áldozatokra, illetve a Rigvéda-beli himnuszok recitálása.

Hrisíkésa (Hṛṣīkeśa)

Krisna (Kṛṣṇa) neve, a jelentése egyes értelmezések szerint „felálló hajú” (vö. hrisí-késa, hṛṣī-keśa), mások szerint „érzékek ura” (vö. hrisíka-ísa, hṛṣīka-īśa).

 

Ugrás az oldal tetejére